Miminka nemají chuť pasivně kouřit

Publikováno dne 15. 8. 2019

V posledních dnech narážím venku na stále stejný obraz – maminky s kočárkem s cigaretou v puse nebo dokonce kouřící těhotné ženy. Potkávám je na ulici, na zahrádkách restaurací, na pláži, na lavičce v parku… Žena labužnicky šlukuje a bezmocné batole, hrající si na kočárku sotva půl metru od ní, mizí v oblacích dýmu. A jinde jiná žena kojí pod stromem svoji půlroční holčičku a za chvíli ji vidím zapalovat si cigaretu. Někdy je vedle i kouřící tatínek.

Ženský, zbláznily jste se?! To, co do svého těla dodáváte vy, dorazí i k dítěti, které nosíte pod srdcem. A cigareta je regulérní JED! Cituji Wikipedii: “Cigaretový kouř je dynamickým komplexem více než 4000 plynných i pevných látek vzniklých nedokonalým spalováním cigaret. Obsahuje 43 prokázaných karcinogenů (mezi nejznámější patří dibenzantracen, benzo-a-pyren, dimetylnitrosamin, dietylnitrosamin, vinylchlorid, hydrazin, arsen, kadmium) dále velké množství kokarcinogenů, promotorů nebo suspektních karcinogenů, mutagenů, alergenů a toxických látek. Dále je bohatý na oxid uhelnatý. V kouři se také zároveň nachází malé množství těžkých kovů, kyanovodíku a pro tabákový kouř specifické nitrosaminy.Zároveň tabákový kouř obsahuje také radioaktivní látky (Polonium 210, Olovo 210) díky nimž se plíce silného kuřáka který vykouří 2 krabičky denně ozáří jako při rentgenu plic už za 6 dní.” Stačí?

A pokud jste novopečené maminky a kouříte hned vedle kočárku, myslíte si, že venku to nevadí, že vítr to odfoukne? Vzduch je přeci všude kolem a kouř se šíří vzduchem na několik desítek metrů. To vás neodradí ani ty strašné obrázky na krabičkách cigaret? Ano, pokud jste samy, je to vaše volba, ale myslete na svoje děti! Pak se budete divit, že mají opakovaný kašel a záněty průdušek a astma a exémy a budete běhat od doktora k doktoru. A časem může přijít i něco horšího. Tohle opravdu chcete? Podle statistiky umírá v České republice na pasivní kouření ročně 120-160 lidí.

Cigareta je jenom náhražka. Náhražka za něco. Zeptejte se samy sebe: “Co mi v životě chybí? Co si tou cigaretou nahrazuju?” Možná budete namítat, že jste unavené, přepracované, nervózní a že vás ta cigareta postaví na nohy. Dobře víte, že jenom na chvilku a pak potřebujete další a další… Tak jako s každou závislostí je to pořád nahoru a dolů. Není lepší si zorganizovat život tak, aby vás neunavoval? Nemusíte v rodině oddřít všechno samy. A když si najdete pravidelně čas na trochu zdravého pohybu, okysličí se vám krev a únava, nervozita i bolest hlavy zmizí. A že vám cigareta chutná?Je tolik “sladkých” věcí v životě, které chutnají…

A víte, co je nejlepší pro vás i vaše dítě? ČERSTVÝ VZDUCH!