Jak si užít moře

Publikováno dne 29.6. 2019

Začíná léto, čas prázdnin, a tak možná vyrazíte někam k moři. Dovolená u moře nemusí nutně znamenat jen “grilovačku” na přeplněné pláži v Bibione nebo na Makarské, ale může pro vás získat trochu jiný rozměr. Pokud jde o destinaci, je to na vás, ale osobně dávám přednost Chorvatsku, protože jeho členité pobřeží nabízí spoustu malých plážiček, které máte jen pro sebe a za poledního žáru si můžete odpočinout ve stínu voňavých pinií. A navíc, voda Jadranu je hned po Mrtvém moři nejslanější, takže i nejléčivější pokud jde o respirační a kožní onemocnění. Sama mohu potvrdit. Nikde se necítím tolik “ve své kůži” jako právě u Jadranu. Jistější počasí bývá na ostrovech, kam oblačnost z pevniny často vůbec nedorazí.

Tak až se rozhodnete, mám pro vás pár tipů:

JEĎTE DO NATUR KEMPU

Istrie a ostrovy Krk a Cres jsou místa, kde se v 60. letech minulého století zrodil nudismus, a tak nabízejí spoustu natur kempů, ve kterých můžete kempovat pod stanem, v karavanu nebo si pronajmout pohodlný apartmán. Nepotřebujete tam plavky ani moc oblečení, tak ušetříte místo v kufru, ale hlavně budete ve větším kontaktu s přírodou, s mořem a se svým tělem. Nejde o žádný exhibicionismus, klienti těchto kempů jsou převážně ve věku 50+. Bývá tam poklidná atmosféra, žádný konzumní noční život a lidé jsou si tam nějak blíž.

CHOĎTE RÁNO PLAVAT A CVIČIT

Miluju rána u moře! Ještě před snídaní si dojít zacvičit jógu nebo čchi-kung na břeh a přivítat první slunce. Cvičením rozproudíte krev, protáhnete svaly a slaný mořský vzduch je balzám pro vaše plíce. A kdybyste náhodou nevěděly, co si zacvičit, každý resort dnes nabízí spoustu animačních programů, ze kterých si můžete vybrat. Já jsem ale nejraději s mořem sama.

Po ránu je moře jako očistná lázeň. Jen se ponořte do průzračné vody, která je krásně osvěžující a vnímejte každý pohyb, kterým rozčísnete klidnou hladinu, každý dotek moře na své kůži…A na břehu si pak lehněte na teplé oblázky nebo vyhřátý útes a roztávejte pod zatím ještě příjemnými paprsky ranního slunce. Pokud máte “své dny”, neberte si tampon, důvěřujte léčivé síle moře, které vám určitě neublíží. A podle mne je i zbytečné se u moře sprchovat. Proč přebíjet zdravou sůl nějakým chemickým sprchovým gelem?

JEZTE ZDRAVĚ

Využijte dovolenou u moře i k očistě trávení. Jestliže se nestravujete v restauraci, nevozte si s sebou hromadu řízků a tučných konzerv, ale jezte lehce. Středomořská kuchyně je jedna z nejzdravějších, tak si jí u moře užívejte. Připravujte si jen lehká zeleninová rizota nebo těstoviny s provensálským kořením (rozmarýn tam roste na každém rohu), saláty s olivovým olejem anebo si na tržnici kupte čerstvou rybu. K snídani mi nejvíc vyhovuje ovoce a trochu cereálií a zelený čaj, který příjemně ochlazuje.

Pijte hodně vodu nebo džusy a jezte melouny! Kafe a cigareta vás jen vysuší. Večer si dejte skleničku vína nebo pivo, ale neotupujte se alkoholem. A když máte chuť na sladké, nepřehánějte to se sušenkami, pšeničná mouka jen zatěžuje trávení. Volte “raw” tyčinky anebo si udělejte moje “Fíkové kuličky” z rozemletých fíků, které smícháte se strouhaným kokosem a lžící rumu. Nejraději mám Božkovský s exotickou příchutí manga. Tento dezert vám vydrží i v největším horku.

OPALUJTE SE ZDRAVĚ

Slunce blahodárně působí na naší psychiku i na kůži, ale musí se užívat s mírou. Určitě se vyhněte slunění mezi 11. a 15. hodinou, kdy je lepší si udělat siestu ve stínu pinií. A nepoužívejte tzv. UV bloky, což je většina nabízených opalovacích krémů a sprejů. Sice vás ochrání před spálením, ale jsou plné hliníku a dalších chemických substancí, takže škodlivé jak pro váš organismus, tak pro moře. Vytváří umělou bariéru mezi sluncem a vaší kůží, která pak nemůže dýchat.

Doporučuji mnohem šetrnější variantu, a to opalovací olej od české firmy ATOK, který úspěšně používám už mnoho let. Je to směs přírodních olejů, které se vsáknou do kůže a působí celý den, takže se nemusíte mazat po každém koupání a moře tak ochráníte před zbytečnou chemií. Podstatnou složkou tohoto oleje je levandule, která je přírodním UV blokem. Mám opravdu citlivou pleť se sklonem k exému, a přesto mi stačí pár kapek vetřít ráno do vlhké kůže. A kdybyste náhodou olej v létě nespotřebovali, dá se využít jako hydratační olej po koupeli. V případě zájmu koukněte na www.originalatok.cz.

NENOSTE KALHOTKY

V létě, kdy teploty přesahují 30°C, je opravdu zbytečné nosit spodní prádlo. Osvoboďte své tělo a svou jóni – má ráda volnost a čerstvý vzduch, ne upnuté kalhotky nebo dokonce kraťasy. Užívejte si volnou sukni a pod ní nic! Nejenom že se budete cítit víc sexy, ale předejdete tak zdravotním problémům. Zapařené kalhotky jsou jen zdrojem mykózy a jiných zánětů, tak si je schovejte na podzim. A zapomeňte i na podprsenku – tlačí na lymfatické cesty. I prsa mají ráda vzduch a slunce a když jim dáte svobodu, uvidíte, jak zpevní a rozkvetou. A jestli se opravdu musíte koupat v plavkách, mějte určitě ještě jedny suché na převlečení.

ZASTAVTE SE

Nejezděte z místa na místo, nevyhledávejte jednu atrakci za druhou. Často je to jen útěk před sebou samými. Zastavte se a jen buďte. Na tom místě, kde zrovna jste. Vnímejte azurovou barvu moře a rudé květy ibišků, růžové oleandry, vůni pinií a levandule, cvrkot cikád… Choďte pomalu, mluvte pomalu, dýchejte… Při západu slunce zběsile nefoťte, ale prociťte ten kouzelný okamžik. Pokud jste tam s partnerem, držte se za ruce, líbejte se nebo meditujte. Žijte to!

MILUJTE SE

Dovolená trvá jen pár dní a jestli jste tam se svojí láskou, nepromarněte jí! Číst knížku si můžete doma. Choďte večer tančit a milujte se … venku pod hvězdami, na pláži zalité svitem úplňku… Vnímejte divoký příboj moře, který probouzí vaši vlastní divokost! Vnímejte temnou sladkost tropické noci, otvírejte se, odevzdávejte se… jemu i tomu, co je větší než my. A jestli máte děti, vemte s sebou na dovolenou babičku, která vám pohlídá a vy si budete moci užít trochu romantiky ve dvou.

PŘEJI VÁM ÚŽASNOU DOVOLENOU! 😀