Co to znamená být žena?

Publikováno dne 2. 3. 2019

To je otázka. V mé rodové linii to zamenalo hlavně být hospodyní, dobrou kuchařkou, tou, která vaří, peče, uklízí a stará se o muže, děti a dům. Moje babička a prababička byly služky na statku a moje maminka žena v domácnosti. Péče o dům a o rodinu , samozřejmě, patří k ženství, ale je to jen malá část nekonečného oceánu, kterým je ŽENA.

Žena je láska

 Náš celý život je o otevření se lásce, jsme stvořeny pro dávání a přijímání lásky. Žena s otevřeným srdcem může léčit sebe i všechny v okolí. Ne silou, ale láskou může dosahovat toho, po čem touží. Naprosto klíčové jsou pro nás láskyplné vztahy (s mužem, dětmi, zvířaty, přáteli, Bohem). Proto si tak rády povídáme o vztazích, o tom „kdo s kým“ a je to pro nás velmi naplňující, rozhodně víc, než řešení politické situace.

LÁSKA má ale různé podoby a v rámci jednoho vztahu se vyvíjí. V podstatě jde o tři fáze růstu ženy k Lásce, kterými si postupně projdeme všechny.

ZÁVISLÝ VZTAH

V této fázi oba partneři touží po lásce, ale vyžadují ji jeden od druhého. Je to potřeba lásky, kterou jsme nedostali v dětství, a tak ji hledáme u partnera. Ale vzhledem k tomu, že tuto potřebu máme většinou oba, dochází k nenaplnění, deziluzi a frustraci a protože jsme na partnerovi citově závislé a nechceme ho ztratit, tak často i k obětování se.

HLEDÁNÍ NEZÁVISLOSTI

Ve druhé fázi  je už bolest tak velká, že musí dojít ke změně. Většinou říkáme: „Mám na něj/na ní alergii“. A tak se partneři začnou od sebe vzdalovat a hledat sami sebe. Začíná to většinou tím, že muž vyráží na „pánské jízdy“ nebo začne chodit na „mužské kruhy“ a žena zase na různé ženské tvořivé workshopy a s kamarádkami na dovolenou k moři. Může následovat i dočasný rozchod.

Někdy nás to energeticky vrátí úplně na začátek, do doby před vztahem, abychom si mohli odžít to, co jsme si neodžili v mládí. Můj muž se např. v této fázi odstěhoval do podnájmu a začal se učit hrát na kytaru a já jsem tenkrát ve svých skoro padesáti letech vzala letní brigádu, na které jsem spala pod stanem, pracovala s –náctiletými studenty a snažila se rozdýchat svoji nově nabytou “svobodu”.

V každém případě tato fáze vede ke zdravému odpoutání se od partnera, k uvědomění si „Kdo jsem JÁ a co chci“, a tím k podpoře sebelásky a nezávislosti.

UVĚDOMĚNÍ SI “JÁ JSEM LÁSKA”

K této fázi vede dlouhá cesta a dostaneme se do ní až většinou ve středním věku a někdo vůbec. V tomto bodě přestáváme vyžadovat, hledat i utíkat, protože si uvědomíme, že my jsme Láska. Vyzařujeme Lásku celým svým srdcem, jsme kanálem, kterým proudí a je to něco většího než my. Milujeme a nebojíme se odmítnutí, protože víme, že Láska se nedá odmítnout ani zastavit. Láska prostě je.

“Láska není to, co chceš, ale to, co jsi.

Je velmi důležité to nezaměňovat.

Pokud si myslíš, že láska je to, co chceš,

půjdeš a budeš ji hledat všude kolem.

Jestli si ale myslíš, že láska jsi Ty,

půjdeš a budeš ji rozdávat všude kolem.

Ten druhý přístup způsobí,

že najdeš to, co bys hledáním nikdy nenašel.“

 N.D.Walsch

Žena je krása

Aby se žena cítila naplněná, musí se cítit krásná, takže je naprosto v pořádku koupit si občas něco hezkého (a třeba i drahého) na sebe, líčit se, krášlit se… Nesmíme ale zapomenout, že skutečná krása vychází zevnitř a oblečením a šperky ji jenom podtrhneme. V každém případě, být krásné je náš úkol. Jsme tu proto, abychom zářily pro svět a pro muže.

V dětství a v pubertě jsem trpěla silným atopickým exémem a zatímco spolužačky se v bikinách opalovaly, já chodila v kalhotách a v košili s dlouhým rukávem. Tatínek mi říkal, že jsem strakatá jako telátko. Nemyslel to zle, ale moje ženské sebevědomí tím dost utrpělo. Někde jsem četla, že otcové by měli svým dcerám říkat: „Jsi krásná jako tvoje maminka.“

Péče o tělo

Ženské tělo je zázrak, je schopné stvořit nový život a v tantrickém pojetí je tělo chrám duše, takže je třeba o něj s láskou pečovat, dopřát si očistnou lázeň se solí nebo vonným olejem, wellness pobyt, masáže, cvičení. Ale pozor – tím nemyslím „potit krev“ v posilovně, ale spíš jógu, tai-chi, tanec, dechová cvičení, prostě něco jemnějšího. Své tělo bychom měly hýčkat.

V neposlední řadě sem patří i body art (vyjádření tvořivosti prostřednictvím těla). Tetování se osobně trochu obávám (vzhledem k citlivosti mé pleti), ale malování hennou jsem si už několikrát užila a i když mi to vydrželo jen pár dní, mělo to smysl. Ne ten výsledek, ale ten proces malování. Cítila jsem, jako bych tím svému tělu říkala: „Děkuji.“

Ženská smyslnost

 Žena vnímá svět ne hlavou, ale prostřednictvím svého těla a svých smyslů. Je dobré si uvědomovat , jak reagujeme na různé zvuky, vůně, chutě, na dotyk různých látek na kůži, na barvy, tvary… Ráda chodím v létě  bosá a nebo jsem ráda  nahá v přírodě. Cítím tak větší spojení s Matkou Zemí a taky sama se sebou. Na nahotě není nic špatného, to až katolictví udělalo z nahé ženy nástroj hříchu a zla.

Emoce

Žena prožívá své emoce mnohem silněji než muž a je třeba, aby je nezadržovala. Osobně jsem velmi emocionální, a to mě přimělo naučit se s emocemi zacházet. Když přijde nepříjemná emoce, nesnažím se jí hned zbavit. Naopak, jdu do ní ještě hlouběji. Např. když mě přepadne smutek, pustím si tu nejsmutnější hudbu a vyjádřím ho pohybem a zvukem. Dobré je i tvůrčí psaní ( např. deník). Neexistují špatné a dobré emoce, všechny jsou naše a říká se, že „Slzy jsou dar od Boha“.

Tvořivost

 Žena potřebuje tvořit, a to jde mnoha způsoby:

  1. rukama (výtvarné umění, řemesla, vaření, masáže, léčitelství)
  2. tělem (body art, tanec, bubnování, sex)
  3. hlasem (zpěv)
  4. vytvářením domova, zahrady
  5. péčí o děti

Omezování tvořivých energií obecně může způsobovat pocit izolace, „okoralost“, oslabení  inspirace a chybějící sexualitu. A potlačování tvořivých energií v době, kdy jsou dynamické, vede k podrážděnosti, frustraci a destruktivnímu chování.

Divinace

Jinými slovy je to spojení se svojí intuicí, se svou duší, propojení vnějšího, hmatatelného světa a vnitřního světa ženy. Jde např. o výklad karet nebo různé rituály, nošení přívěsků nebo talismanů na potvrzení určitého záměru, chození na posvátná místa, objímání stromů, udržování oltáře. I obyčejná koupel, před kterou poprosím vodu o očištění, se změní v rituál. Jsme čarodějky, máme v sobě tajemnou moc, díky které můžeme tvořit, tak ji využívejte! Ale POZOR! Jen v dobrém!

Sexualita

Je to vyjádření tvořivých energií prostřednictvím těla. Sexuální akt zvyšuje naší kreativitu a pokud při něm plně vyjadřujeme, co cítíme , nabije nás to, uzemní a dá sílu do každodenního života. Důležitý je dech, pohyb a hlas. Sexuální energie ženy se ale mění v průběhu menstruačního cyklu, takže si můžeme dovolit prožívat sexualitu každý týden jinak a náš partner by nám měl vycházet vstříc a užívat si tu změnu. O tom ale až někdy jindy.